Horské bicykle
Keď sa pneumatiky stretnú s lesnou pôdou, úsmev na tvári zvyčajne nie je ďaleko. Horíme vášňou pre horskú cyklistiku. Či už ide o týždňové jazdenie vo Finale, epickú viacdňovú túru v horách alebo len rýchle kolečko v lese.
#SHOWMORE#
Keď ide o jazdu v teréne, horský bicykel je tou najlepšou voľbou. V Bajky.sk si môžete jednoducho kúpiť špičkové horské bicykle aj online. Ak ešte nemáte predstavu o svojom budúcom MTB bicykli, urobte si prehľad a pozrite si naše tipy nižšie, ako nájsť svoj vysnívaný bicykel.
Váš nový MTB bicykel v našom e-shope
Všetky horské bicykle sú konštruované na terénnu cyklistiku, avšak s ohľadom na detaily existujú veľké rozdiely a špecializácie. To, aký je pre vás bicykel vhodný, závisí od súhry dôležitých vlastností. Disciplína zvyčajne určuje zdvih odpruženia a geometriu. Dôležitú úlohu však zohrávajú aj nainštalované komponenty a hmotnosť. V nasledujúcich odsekoch sa budeme podrobnejšie venovať tomu, na čo by ste si mali dávať pozor v našej ponuke špičkových značiek Mondraker a GT Bicycles, aby ste si našli svoj vysnívaný horský bicykel.
Cross-country, enduro, downhill - Horské bicykle podľa využitia
Horská cyklistika je všestranný šport a bicykle pre rôzne použitie sa primerane líšia. Cross-country, enduro a zjazdové bicykle sa výrazne líšia zdvihom odpruženia, geometriou a výbavou, ale prechody sú plynulé. Existuje niekoľko stupňov medzi endurom schopným zvládnuť zjazd a cross-country (XC-čkom) s malým zdvihom odpruženia. Pri rozhovoroch s priateľmi, čítaní časopisov alebo prechádzaní sociálnych médií sa teda stretnete aj s inými termínmi, ako sú napríklad all-mountain alebo trailové bicykle. Tie majú bližšie k enduro bicyklom, majú o niečo menší zdvih odpruženia a sú ľahšie a ľahšie ovládateľné. Na druhej strane, all-mountain bicykle majú bližšie k ľahkonohej efektivite cross-country, ale majú väčšie rezervy pre zábavu pri zjazde.
- Cross Country: do 130 milimetrov zdvihu odpruženia
- All Mountain/Trail: do 170 milimetrov zdvihu pruženia
- Enduro: 140 až 180 milimetrov zdvihu pruženia
- Downhill: 170 až 200 milimetrov zdvihu pruženia
Ak hľadáte horský bicykel na cestu a do terénu, potom by mohol byť dobrou voľbou XC bicykel s rýchlymi plášťami. Prípadne sa oplatí pozrieť aj na gravel bicykle: sú špeciálne navrhnuté ako bicykle do ulíc a ľahšieho terénu.
Celoodpružený alebo hardtail a aký veľký zdvih odpruženia?
Ešte predtým, ako sa rozhodnete, s akým zdvihom odpruženia chcete jazdiť, mali by ste zvážiť, či by váš nový MTB bicykel mal byť plne odpružený (odpružená vidlica vpredu a tlmič vzadu) alebo hardtail (len predné odpruženie). Okrem vášho využitia je odpoveď často len otázkou vkusu. Sú cyklisti, ktorí radi jazdia bez odpruženia zadného kolesa, a to aj v technickom teréne. Iní sa nechcú zaobísť bez výhod plného odpruženia. Na celoopruženom MTB bicykli jazdíte nielen pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie a s väčšou priľnavosťou. Hardtail vám však poskytne viac spätnej väzby z trailu. Okrem čistého zážitku z jazdy v teréne zohráva odpruženie úlohu aj z hľadiska ceny, náročnosti údržby, nastavenia a hmotnosti. Či už len vpredu alebo aj vzadu, veľkosť zdvihu odpruženia určuje, akú rezervu má váš bicykel. V závislosti od zamýšľaného použitia už možno tušíte, či by to mal byť športový horský bicykel so 120 milimetrami alebo stroj do náročného terénu so 170 milimetrami alebo ešte viac. Pre všetky prvky odpruženia platí nasledovné: fungujú len tak dobre, ako sú vyladené. Naplánujte si preto nejaký čas na nastavenie - stojí to za to!
Horské bicykle z karbónu a hliníka
Otázka materiálov zamestnáva horských cyklistov už desaťročia. Opäť sa môžete pozrieť na výhody a nevýhody, ale nakoniec je to často rozhodnutie o osobných preferenciách. Význam horských bicyklov s rámami vyrobenými z karbónu vzrástol z dobrého dôvodu. Zvyčajne sú ľahšie a materiál dáva vývojárom viac možností, ako špecificky koordinovať tuhosť a pohodlie. Na druhej strane MTB bicykle s hliníkovými rámami sú zvyčajne o niečo lacnejšie a často lepšie znášajú úlomky kameňov alebo pády. Krása je v oku pozorovateľa: Vy sami najlepšie posúdite, či sa vám viac páči estetika hliníkových alebo karbónových bicyklov.
Horské bicykle pre ženy, mužov a deti
Pri MTB bicykloch neexistuje striktné rozdelenie na modely pre mužov a ženy. Ak vyhovuje veľkosť, na horskom bicykli môže jazdiť každý. Avšak špeciálne dámske modely sa zvyčajne líšia ergonomickými detailmi, ako je napríklad sedlo, a menej často komponentmi odpruženia špeciálne navrhnutými pre ľahších ľudí. Sedlá optimalizované pre ženskú anatómiu možno dodatočne namontovať na akýkoľvek bicykel. Horské bicykle pre deti a mládež nájdete v samostatnej kategórii obchodu.
Veľkosť kolesa
Po niekoľkých rokoch vášnivých diskusií sa dnes väčšina horských bicyklov jazdí na 29-palcových kolesách. Kolesá alebo ráfiky majú rovnaký priemer ako kolesá na 28-palcových bicykloch. Kvôli veľkému objemu plášťov sa však pre MTB ustálilo označenie 29er. S veľkými kolesami máte veľkú priľnavosť a na nerovných povrchoch nespomaľujú a sú komfortnejšie. Horské bicykle s 27,5-palcovými kolesami sú jednoduchsˇie manévrovateľné a tým pádom zábavnejšie. Z toho profitujú nižší ľudia. Bicykle s 29-kovým predným kolesom a 27,5-kovým zadným kolesom sa označujú ako mullet alebo zriedkavejšie ako mixed-wheels. Kombinujú hladkosť a priľnavosť veľkého predného kolesa s hravosťou a priestorovou výhodou malého zadného kolesa.
Geometria a veľkosť horského bicykla
Geometria je rozhodujúcim faktorom toho, ako dobre vám MTB bicykel vyhovuje, vášmu štýlu jazdy a zamýšľanému použitiu. Bicykle s dlhým rázvorom, nízkym stredovým zložením a nízkym uhlom riadenia sa budú cítiť obzvlášť pohodlne pri vysokých rýchlostiach. Ak máte hravý štýl jazdy, môže byť lepšou voľbou o niečo kratší bicykel.
Dôležité: Nesústreďte sa príliš na jednotlivé hodnoty v tabuľkách geometrie. Charakter horského bicykla tvorí súhra všetkých faktorov. K nájdeniu správnej veľkosti sa môžete priblížiť pomocou odporúčaní uvedených v tabuľkách veľkostí od výrobcov . Ak si nie ste istí, aká veľkosť je pre vás vhodná, naši servisní pracovníci vám radi pomôžu pomocou svojho know-how.
Najdôležitejšie komponenty na bicykli MTB
Pri výbere nového horského bicykla by ste mali venovať veľkú pozornosť aj výbave. Okrem komponentov, ktoré majú predovšetkým ergonomický charakter (riadidlá, gripy, sedlá a teleskopické sedlovky), existujú aj ďalšie, ktoré výrazne ovplyvňujú výkonnosť vášho bicykla na trati. Brzdy a plášte, ktoré zodpovedajú použitiu, poskytujú bezpečnosť, ako aj kontrolu, a tým aj väčšiu zábavu na bicykli. Plášte bicykla môžete neskôr aj vylepšiť, ak zistíte, že pôvodné nemajú dostatočnú priľnavosť alebo sa na váš vkus odvaľujú príliš pomaly. Prechod na bezdušové pneumatiky sa oplatí väčšine cyklistov na horských bicykloch.
Ak máte veľmi presné predstavy o tom, ktorými dielmi by mal byť váš nový MTB bicykel vybavený, môžeme vám zostaviť a vyrobiť bicykel na mieru.